#zahradbou ŠVIHOVSKÉHO hradu (101-120)

Nahlédněte s námi za hradbu švihovského hradu!
Dalších dvacet nahlédnutí za hradbu od 2. 2. 2021 do 25. 4. 2021

obsah dílů 101 - 120:

Nejnovější díly:

hlavní obsah seriálu

25. 4. 2021
Třešeň věští jaro

Předloni na podzim vysazené třešně a další ovocné stromy nám tu slibují, že už bude jaro!

16. 4. 2021
Hra stínů na věži

Hry stínů jsou na hradě vidět jen někdy a z určitého úhlu...

12. 4. 2021
Ostražitý hlídač hradu ... usnul

Obvykle ostražitý hlídač, kterému bránou neproklouzne ani myš, nemá do čeho píchnout. Z nicnedělání ve službě usnul...

9. 4. 2021
Výhled z věže po úklidu

Dnes nabízíme výhled z oken nevyššího patra věže! Čerstvě umytá okna jsou již nyní připravena na vyhlídku návštěvníků do všech světových stran...

5. 4. 2021
Velikonoce na zavřeném hradě

Velikonoční výslužka k nám dorazila i bez pomlázky. Děkujeme!

29. 3. 2021
Máte po roce stále svůj nadhled?

Před rokem začal náš seriál Za hradbou Švihova s heslem, abychom se na "to" podívali s nadhledem. Zůstal vám nadhled? Připomeňte si první díl seriálu právě teď dílem jednostopatnáctým!

 

23. 3. 2021
Z hradního inventáře: Sarkofág jako kalamář?

Dostali jsme pohlednici z esbírek! Kalamář v hradní sbírce by patřil spíš do kabinetu kuriozit, kdybychom tu nějaký měli... Je ve tvaru sarkofágu Napoleona na čtyřech lvích tlapách! Uvnitř kalamáře na dně je dokonce plastická figurka Napoleona.

19. 3. 2021
Vnitřní nádvoří v noci

Ve vnitřních útrobách hradu pod rouškou tmy. S hvězdným nebem nad hlavou. A s bílou a červenou blikačkou z kola v ruce...

16. 3. 2021
Půtův groš na prohlídce pro rodiny s dětmi

Blíží se prohlídky hradu! Proč si neodnést poklad? Naplánujte si u nás rodinnou prohlídku s dětmi jako návštěvu u pana Půty. Zatím pilně navyšuje své jmění ražbou vlastní mince! Přijdete si také pro jeden groš Půty Švihovského?

12. 3. 2021
Noční obloha nad věží 

Noční obloha nad věží... Orion je tu zas!

 

9. 3. 2021
Vodní ptáci před hradbou

Kolem hradu chodí méně a méně lidí, proto si můžeme dnes dovolit sdílet obrázky i před hradbou. U vodního hradu je pár vodních kamarádů!

5. 3. 2021
Historická oprava sálu

A zpátky do hradu. Letošní rok bude oslava dokončení restaurování kazetového stropu. Zde je vidět první oprava sálu a instalace stropu z Dobrovice z poloviny 20. století. Možná někdo pozná svého dědečka?

2. 3. 2021
Zimní souhvězdí z hradu

Které souhvězdí hrad provází po celé zimní období? Za hradbou nám svítilo už na Silvestra...

26. 2. 2021
Zastřešení Bílé bašty

V minulém příspěvku se na nás těšily postavy z výstavy Za tajemstvím Popelčina střevíčku. Takto se stavěla střecha ve věži, které teď vládnou... Bylo to v roce 1997?

23. 2. 2021
Popelka se těší na návštěvníky

I v zimě oprašujeme výstavu o Popelce. Všechny postavy už se těší, až se hradní bašta rozezní hudbou a dupáním návštěvníků po dřevěných schodech. Kdo a kdy letos jako první vyzkouší střevíček na výstavě Za tajemstvím Popelčina střevíčku?

19. 2. 2021
Fotografování stropu je oříšek

Přefocení stropu není úplně jednoduchá věc - zakrývání oken (levá část obrázku), skládání desítek obrázků... Naše amatérské pokusy a přípravy na opravdové focení z dáli sleduje fotograf Jiří Strašek. Vpravo dole jsou vidět nedokončené kazety, které se budou instalovat na jaře! Potom to spustíme na ostro!

16. 2. 2021
Hrad na bílo

Při oblevě, když jsou kameny ještě pořádně zmrzlé, se nám hrad nakrátko zbarvuje do bíla!

12. 2. 2021
Noční hrad bez osvětlení? Téměř...

Noc – mráz – výpadek proudu! Měla to být večerní fotka bez osvětlení, které na hrad všelijak prosvětluje z pouličního osvětlení. Čekali jsme na příležitost a nyní přišla. Uprostřed expozice však elektřina naskočila. Původní záměr tedy nevyšel, ale zajímavý efekt způsobilo osvětlení za hradem, na nádvoří, z otevřených dveří i ve vratech stodoly…

9. 2. 2021
Vysoká střecha nad špýcharem?

Na přelomu milénií pokračovalo zvyšování krovu budovy, které dnes říkáme špýchar. Máme pouze dvě fotografie a jak je vidět, byla však provedena pouze část vzletného záměru. Později se přistoupilo k návratu zpět k nižšímu krovu, který se dochoval z mladší doby.

2. 2. 2021
Nejen Kašperka zde rostla!

Po druhém zvýšení věže Kašperky přišlo další zvyšování. Budovy vedlejšího špýcharu, dříve snad purkrabství. Před vybudováním nového krovu však bylo nutné přestavět mladší cihelnou zeď na pravou kamennou. Začátkem roku 1997 zde opět zavládl čilý stavební ruch...