#zahradbou ŠVIHOVSKÉHO hradu (021-040)

Nahlédněte s námi za hradbu švihovského hradu! Druhých dvacet nahlédnutí za hradbu od 12. 4. do 1. 5. 2020.

1. 5. 2020
Švihov z hrádku Kokšín

Výhled na Švihov z hrádku Kokšín? Je to možné! Ale při prvomájové procházce je na to již pozdě, protože výhled je skryt za čerstvou jarní zeleň. Když ale procházku na nedaleký hrádek stihnete v zimním období, hrad se vám mezi stromky neschová..

30. 4. 2020
Oprava příjezdové cesty ke hradu 2


Dodatek ke včerejší vzpomínce, na které nebyl vidět výchozí stav. Dnes tedy obrázky z února 2016 z doby těsně před začátkem stavby a z července 2016, kdy již po úpravách pěkně narostla i čerstvá travička... :-)

29. 4. 2020
Oprava příjezdové cesty ke hradu 1

Na konci dubna v roce 2016 byla před dokončením ulice před hradem. Přístup ke hradu se díky tomu dost zlepšil a prokouknul!

28. 4. 2020
Hodovní síň dříve a dnes 2


Pokračujeme dalším obrázkem z hodovní síně – tentokrát pohled na druhou stranu místnosti. Opět jde o srovnání poloviny dvacátého století s dneškem, opět inspirace průvodkyní Ivanou, současný stav opět fotil Jiří Strašek.

27. 4. 2020
Hodovní síň dříve a dnes 1


Při našich odhalení, jak hrad dříve vypadal se opět vracíme do interiérů. Dnešní obrázek inspirovala průvodkyně Ivana. Hodovní síň, jak vypadala v roce 1952 a jak vypadá dnes. Současné foto: Jiří Strašek

26. 4. 2020
Zvon pro hradní kapli 2 – odlévání
 


Druhý díl o švihovském zvonu vzpomíná na rok 2016, kdy byl zvon odlit za přítomnosti veřejnosti na hradním nádvoří. Záběry jsou nekvalitní, ale jedinečné!

25. 4. 2020
Divoké včely na severním paláci


V srpnu před 13 lety se v kapse po trámu severního paláce usídlily včely. V letošním roce mají výročí včelaři ze Švihova a díky nim se zde možná podaří včelky umístit přímo na hradě, když tu máme vysázené ovocné stromy. Z jednoho dubového kmenu od náhonu nám vyrábí nedaleký řezbář tradiční klát, ve kterém budou bydlet.

24. 4. 2020
Hradní věží provází Ivana (část třetí)
 


Třetí díl prohlídky věže je zaměřený na výhled. Takže jestli se chcete vydat do údolního hradu Švihova na rozhlednu, průvodkyně Ivana vám ochotně poví, co ze kterého okna vidíte!

23. 4. 2020
Další divný historii odhalující obrázek

Dnes další ze série divných fotek! Pohled na hrad z jižní strany. Na fotce z roku 1950 jsou ještě zazděná okna paláce, není dostavěna Bílá bašta a v popředí jsme ohradu se slepicí vyměnili za protipovodňovou hradbu se sloupem k osvětlení... Příště se na obrázcích vrátíme zpět do vnitřku hradu.

 

22. 4. 2020
Hradní věží provádí Ivana (část druhá)
 


Druhý díl procházky věží představuje novou expozici ve druhém, čtvrtém a pátém patře. Uvidíte pod podlahu, svlékne se před vámi věž, poznáte něco z metod stavění hradu a na závěr uvidíte malou ochutnávku z dalšího dílu. Ten bude věnován vyhlídce z oken!

21. 4. 2020
Přijde vám ten obrázek divný? Taky je...


Přijde vám ten obrázek divný??? Taky je! Vznikl jako polotovar, ale ukazujeme jej dnes jako první. Jde o kombinaci starého a nového obrázku. První je jako vždy z archívku NPÚ a byl pořízen kolem roku 1950 od severovýchodu. Při srovnání z dneškem vidíme, že ubylo křoví, zahrádky a ploty, na hradě se leccos opravilo a v popředí byl vybudován protipovodňový val chránící město...

 

20. 4. 2020
Hradní věží provází Ivana (díl první)
 


Před několika lety byla zpřístupněna hradní věž. Do té doby ji navštívil málokdo. Dnes je v ní moderní expozice s názvem Od zříceniny k památce. První díl nás zavede do brejlové střílny a do prvního podlaží s modelem hradu a promítáním.

zpět na obsah

19. 4. 2020
Namaluj obrázek a napiš vzkaz opuštěnému hradu

 


Dnešní nedělní soutěž/výzva je určená dětem. Snad nemají ze školy moc domácích úkolů, protože bychom rádi, aby namalovali hrad, napsali vzkaz pro nás a poslali. Vybrané tvůrce pozveme na rodinnou prohlídku švihovského hradu!
Obrázky a vzkazy pro další památky bude také hodnostit na stránce Památky nás baví!

zpět na obsah

18. 4. 2020
Hradní kuchyně a strážnice s Hankou a Markem
 


Podívejte se s Hankou a Markem do dvou prostor, kde pečují o chod hradu. V kuchyni vládne rázná kuchta a ve strážnici ostražitý zbrojnoš Vincek!

17. 4. 2020
Proč říkáme části areálu zahrada?

Další z archivních fotografií ukazuje prostor zahrady kolem v roce 1950 ve srovnání s dnešním pohledem. Na hradním paláci jsou v horním patře vidět zazděná okna - hrad do konce války sloužil jako sklad a sýpka. Dole pod palácem je vidět již zbořená obytná přístavba, kterou obývali zaměstanci tehdejšího statku. Byla to jedna z přístaveb, které byly zbourány na začátku rekonstrukce hradu. V popředí ještě políčka a záhony, na dnešní fotografii trávník s novou výsadbou ovocných stromů. Prostor není běžně přístupný, protože se zde prohánějí ovečky.

 

16. 4. 2020
Do hradních sklepů s Filipem
 


Díky poloze v údolí nejsou hradní sklepy hluboké ani rozsahem veliké nebo záhadné. Ale kdo ví, třeba na pověstech o tajné chodbě vedoucí pryč z hradu také něco bude. Do dnešních sklepů, jak je známe dnes, nás zavádí Filip.

15. 4. 2020
Západní průčelí švihovského hradu v roce 1950 a dnes


Dnes opět fotografie z archívu. Starší obrázek z roku 1950 a ukazuje z hradu to úplně nejznámější - západní průčelí s věží, paláci a baštami. Strom v levé části byl na nádvoří až do 70. let 20. století, věž je bez oken, na palácích jsou vidět ještě zazděná okna po sýpce na obilí a vpravo je vidět torzo Bílé bašty. Ta byla dostavěna až v roce 1996. Vpravo dole pod věží je již zbouraná hospodářská přístavba a v popředí ještě náznak hnojiště uprostřed nádvoří (pěkně je vidět na minulé letecké fotografii). Nový obrázek včerejšího data, takže z poloviny dubna 2020.

 

14. 4. 2020
Nepřístupnou ložnicí pana Půty provází Michal
 


Je to veřejnosti nepřístupný prostor! Skutečně odtud odnesl pana Půtu? Do zajímavé místnosti v nejvyšším patře schodišťového křídla hradu nad druhou bránou nás vezme Michal. Možná se dozvíme, jak to bylo doopravdy s odchodem Půty Švihovského z tohoto světa...

13. 4. 2020
Hrad očima poštolky dnes a před lety

Dnes jsme zalovili v archívu fotografií z poloviny 20. století (ještě před začátkem rekonstrukcí po roce 1952) a ve složce leteckých fotek od Jiří Strašek z roku 2017. Obrázky nejsou úplně ze stejného místa, ale pár rozdílů určitě najdete!

12. 4. 2020
Zvon pro hradní kapli s kastelánem (1. díl)
 


Velikonoční neděle a návrat zvonů z Říma si žádá reportáž o zvonu věžičky nad hradní kaplí. Vrátíme se do doby, kdy se začala výroba nového zvonu připravovat, a zavzpomínáme. Potom se podíváme za zvonem nahoru do věže a pro radost si minutku zazvoníme!