#zahradbou ŠVIHOVSKÉHO hradu (041-060)

Nahlédněte s námi za hradbu švihovského hradu! Dalších dvacet nahlédnutí za hradbu od 2. 5. do 21. 5. 2020.

obsah dílů 41 - 60:

hlavní obsah seriálu

21. 5. 2020
Požární cvičení
 


Jednoho sychravého květnového odpoledne v roce 2017 jsme po domluvě s Hasičským záchranným sborem vyhlásili požární poplach - požár ve věži Kašperce a pod krovem uvízlá neodpovídající osoba. Jako první dorazili dobrovolní hasiči ze Švihova a zachránili uvízlou osobu. Po příjezdu sboru z Klatov byl pomocí výškové techniky uhašen požár věže... Cvičení dopadlo na jedničku!

20. 5. 2020
Narození beránků 3
 


Měli to dnes být hasiči a jejich cvičný zásah na hradě. Nakonec jsme však měli jiný zásah, takže se podívejte na úspěšné narození dalších dvou kluků s pomocí... Hasiče si dáme zítra!

19. 5. 2020
Nová kniha dorazila do prodeje
 


Dnes nám dorazila nová kniha o evropské diplomacii v období od středověku do druhé poloviny 20. století. Mimo jiné je v ní krásný článek o Půtovi Švihovském z Rýzmberka! Dva kusy jsou určeny do prodeje ve vstupenkové pokladně, k dostání je také v e-shopu.

18. 5. 2020
Johannes Kepler na Švihově?
 


Johannes Kepler na Švihově?!? Ano! Dnešní vzpomínka je filmařská a také pro příznivce astronomie. Kdo by neznal Carl Sagana a jeho seriál Cosmos? Pro tento seriál vzniklo i několik záběrů Keplera v podání Jaromíra Hanzlíka. Podívejte se na vysvětlení myšlenek jedné z nejznámějších postav lidského poznání.

zpět na obsah

17. 5. 2020
Právě probíhá natáčení z dronu
 


Právě nyní probíhá historicky první řádně domluvené a legální natáčení švihovského hradu dronem. Také jste zvědaví na záběry? Uvidíte je za nějaký čas i v tomto seriálu.

16. 5. 2020
Hodovní síň dříve a dnes 3
 


Potřetí a naposledy se v odhalování vracíme do hodovní síně. Tentokrát s fotografií, kterou by bylo možné datovat do první poloviny 20. století. Určitě do doby, než se začalo s restaurováním vnitřních prostor hradu... Současný stav opět fotil Jiří Strašek.

15. 5. 2020
Proměna vnitřku věže
 

Odhalujeme další vnitřní prostory. Dnes se podíváme dovnitř věže, jak vypadala před rekonstrukcí a po ní... Díváme se shora na úroveň druhého patra, kde je nyní umístěn zvedací model věže.

14. 5. 2020
Narození beránků 2
 


Včera jsme slíbili pokračování jehňátek, takže v dnešním příspěvku jsou k vidění dva jednodenní černí bráchové se starostlivou mamkou, které se moc nelíbí, když jsme zvědaví... Rádi spí...

13. 5. 2020
Narození beránků 1


Představujeme nové přírůstky na hradě. Čtyřdenní bílý beránek už ochutnává vodu z kýblu, zatímco jeho černí bratránci jsou na světě necelý den a teprve se rozkoukávají a spí u maminy. Ty si ukážeme zítra...

12. 5. 2020
Dostavba Bílé bašty
 


Do série odhalení, jak hrad vypadal dříve a jak vypadá dnes, přidáváme obrázek ze zadní části hradu. Na jihozápadním nároží hradního jádra dnes stojí Bílá bašta. Můžeme v ní obdivovat výstavu o Popelce, ale ještě docela nedávno by to nešlo. Tato bašta byla dostavěna až v 90. letech 20. století...

11. 5. 2020
Stěhování náhrobku Půty Švihovského
 


Jednou z novinek letošní sezóny je kopie náhrobku Půty Švihovského. Právě probíhá poslední patinování a stěhování do vstupní síně hradu. Na fotce je dvoumetrákový odlitek před nejhorším úsekem - před schodištěm do prvního patra. Už teď to dalo zabrat a na schodech to bude ještě fuška!

10. 5. 2020
Hrad z nadhledu
 


Nedělní obrázek seriálu Za hradbou je spíš „nad hradbou“. Neboli aktuální pohled na hrad z výšky. Skoro by se podle toho dala dělat letecká archeologie. Alespoň v tom, kde na nádvoří proběhlo jarní hnojení trávníku v liniích...

9. 5. 2020
Vodní hrad byl doslova vodní

Poslední léta moc neprší, ale před šesti lety (12 let po zničující povodni) chybělo málo a hrad se opět proměnil v doslova vodní hrad. Louky v okolí byly zaplaveny, mobilní hráze postaveny a hasiči i lidé v pohotovosti.

8. 5. 2020
Jak vidí hrad ... RS Films
 


 

7. 5. 2020
Zpět do renesance s papírovým modelem

Zpět v čase do doby renesance, ale také do roku konání velké papírové výstavy (2014). Svou autorskou renesanční podobu Švihova v podobě papírové vystřihovány nám představil Honza Bednář.

zpět na obsah

6. 5. 2020
Na vodní hrad po vodě

Na vodní hrad Švihov po vodě? Ano! Dá se to... Úhlava je splavná a je i na vodáckých mapách. Není to však jednoduché - naše řeka nemá vodácká zázemí. Ale někoho to neodradí. Před pár lety přijela před hrad tato povedená výprava se vším potřebným na palubě. Před hradem přenesla lodě a pokračoval dál. O kousek dál to byl s přenášením asi větší problém, ale u toho už jsme nebyli.

5. 5. 2020
Úroda poštolek bude dobráNa poštolky bude opět silný ročník! Dvě hnízda na věži lze kontrolovat, k dalším však přístup nemáme..

4. 5. 2020
Prohlídka pro hendikepované


Víte, že prohlídku hradu může prožít i návštěvník s omezením pohybu? Nejlépe po předchozí domluvě rádi zpřístupníme přízemí severního paláce, kde je možné promítnout ostatní prostory hradu. Množství záběrů bylo využito na tvorbu klipů tohoto seriálu Za hradbou.

3. 5. 2020
Vrtulník na hradě?

Vrtulník na hradě??? Před patnácti lety na začátku května se na hradě uskutečnil dětský den. S napětím se očekával přílet záchranářů z LZS AČR Plzeň-Líně. Program mohl kdykoliv narušit zásah, který by dostal přednost před ukázkami. Ale nakonec přiletěli a odpoledne to bylo vydařené!

2. 5. 2020
Hradní kocourek a květina


Když hradní kocourek přijde na okno omkrnout, jestli tu nejsou nějaké dobroty, vypadá to nějak takto... S květinou obvykle dobře ladí!